اگر در گذشته کاتالوگ های کاغذی راهی برای معرفی محصولات شما به مشتریان بوده است، در سالهای اخیر با پر رنگ شدن حضور در فضای آنلاین کاتالوگ هوشمند تبدیل به یک نیاز اساسی برای کسب و کارهایی شده است که قصد ارائه محصولات و خدمات خود را به بهینه ترین شکل ممکن دارند.

اگر تا به امروز اقدام به راه اندازی کاتالوگ هوشمند خود نکرده اید، همین امروز برای طراحی آن اقدام کنید. 

تعرفه کاتالوگ هوشمند

کاتالوگ هوشمند، کاتالوگ الکترونیکی، کاتالوگ دیجیتال یا کاتالوگ آنلاین سنگ بنای استراتژی های بازاریابی و رشد شرکت های موفق است. اگرچه می‌توان با اطمینان گفت که کاتالوگ ‌های چاپی نیز مزایای خود را داشتند، اما امروزه کمتر و کمتر مورد استفاده قرار می ‌گیرند؛ زیرا در دنیای دیجیتال امروزی، کاتالوگ‌ های هوشمند و الکترونیکی محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند و همچنین به جرات می‌توان گفت که در حال حاضر، کاتالوگ هوشمند همان چیزی است که به عنوان استاندارد صنعت مورد انتظار است.

کاتالوگ های دیجیتال بسیار راحت هستند و به کسب و کارها اجازه می دهند تا محصولاتشان را در چند ثانیه با مشتریان خرده فروشی و عمده فروشی یا مشتریان احتمالی خود به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند.

در واقع، کاتالوگ هوشمند، می تواند روند کاملا جدیدی از راحتی را برای شرکت، مشتریان قبلی و مشتریان احتمالی ایجاد کند. زیرا دیجیتالی شدن کاتالوگ های چاپی، این امکان را فراهم کرده اند تا هر کسی بتواند به راحتی کاتالوگ شما را به صورت آنلاین پیدا کرده و محصولات ارائه شده را مرور کند.

در ادامه این بخش با ما همراه بمانید تا اطلاعات دقیق تری در رابطه با اینکه چرا باید کاتالوگ هوشمند داشته باشیم، کسب کنید و همچنین با مزایای طراحی کاتالوگ هوشمند آشنا شوید.

2 3
2 3

چرا باید کاتالوگ هوشمند داشته باشیم؟

دورانی که سعی می کردید به خوبی از یک کاتالوگ سنگین نگهداری کنید و نگران ریختن چیزی روی جلد براق آن بودید، گذشته است. مشتریان شما اکنون می توانند در هر دستگاهی که می خواهند به کاتالوگ هوشمند شما دسترسی داشته باشند و تا زمانی که به اینترنت دسترسی دارند، آن را در هر کجا که هستند بخوانند!

یک کاتالوگ هوشمند یا کاتالوگ دیجیتال برای چندین پلتفرم دیجیتال طراحی شده است که شامل گوشی ‌های هوشمند، آی‌پدها، تبلت ‌ها و هر چیز دیگری در وب، مانند وبلاگ ‌ها می ‌شود و معمولاً از ان به عنوان محتوای قابل دانلود نیز یاد می شود.

یکی از ویژگی های اصلی کاتالو های هوشمند یا دیجیتال است است ک قابل ویرایش هستند و در صورت بی ‌اهمیت شدن منابع، حتی پس از انتشار، نیز قابلیت ویرایش دارند. ویدیوها و پیوندهای رسانه های اجتماعی که در کاتالوگ هوشمند قرار می گیرد به مشتریان این امکان را می دهند که بلافاصله برای خرید محصول به وب سایت شما مراجعه کنند.

این کار باعث می شود تا مخاطبان شما عمیق‌تر درگیر شوند؛ زیرا تجربه خرید بی ‌نظیری را برای انان فراهم می کند. مخاطبان شما می توانند محتوای کاتالوگ هوشمند را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و نه تنها کسب و کار شما بیشتر شناخته خواهد شد بلکه از این طریق، نظرات، بازدیدها و تعامل بیشتر نیز ایجاد می شود.

در واقع طراحی کاتالوگ هوشمند، برای آگاهی از یک کسب و کار یا برند عالی است. با این حال، در مقایسه با یک کاتالوگ چاپی که به خوبی اجرا شده است، اثرات این اشتراک گذاری بسیار کوتاه مدت است.

مزایای طراحی کاتالوگ هوشمند

مزایای اصلی طراحی کاتالوگ هوشمند یا الکترونیکی به شرح زیر است:

راحتی و در دسترس بودن

امروزه همه ما به دنبال راحتی و داشتن زندگی آسان هستیم. یک کاتالوگ الکترونیکی به عنوان یک مرجع برای هر کسب و کاری عمل می کند و به مشتریان فعلی و بالقوه شما اجازه می دهد تا زمانی که به اینترنت و تلفن همراه دسترسی دارند، محصولات و خدمات شما را از هر کجا که هستند مشاهده کنند. در واقع باید اینطور در نظر بگیرید که مشتریان توانایی ارائه سلف‌ سرویس را از کسب و کارها می‌خواهند و فراهم کردن شرایط خرید آسان برای مشتریانتان می‌تواند مانع از توجه کردن آنها به سایر تامین‌کنندگان و رقبا شود.

بنابراین چیزی به سادگی طراحی کاتالوگ دیجیتال و ارائه اطلاعات به صورت لحظه ای آنلاین برای مشتریان، می تواند تاثیر خوبی در جذب مشتری و وفاداری آنها شود.

 

قابلیت اشتراک گذاری آسان از طریق اینترنت

در عصر حاضر، باید با روش قدیمی اشتراک گذاری کاتالوگ های فیزیکی خود خداحافظی کنید. تاکتیک هایی مانند تبلیغات شفاهی و توصیه های مشتری در عصر فناوری و اطلاعات کافی نیستند. با کاتالوگ الکترونیکی، می توانید آخرین کاتالوگ خود را به صورت آنلاین در عرض چند ثانیه با مشتریان خود به اشتراک بگذارید. قابلیت اشتراک گذاری دیجیتال، یک امتیاز عالی است که همه مشاغل آنلاین از آن لذت می برند.

در واقع، شما می توانید به سادگی کاتالوگ خود را با استفاده از یک لینک ساده از طریق متن، ایمیل یا در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و افراد می توانند روی آن کلیک کرده و مستقیماً به کاتالوگ آنلاین شما هدایت شوند.

 

به روز رسانی و نگهداری آسان

اگر کسب ‌و کار شما هنوز از یک کاتالوگ فیزیکی استفاده می ‌کند، مطمئنا می ‌دانید که ایجاد تغییرات در آن می ‌تواند پرهزینه و تقریبا سخت باشد. حتی یک تغییر کوچک به دلیل اینکه قیمت باید به روز رسانی شود یا محصولی با رنگ یا سبک جدید در دسترس است، می تواند دردسرساز شود. پس به هر دلیلی، معمولاً باید دوباره کاتالوگ خود را چاپ کنید یا شخصاً مشتریان خود را از طریق تلفن یا ایمیل در مورد به روز رسانی ها مطلع کنید.

اما با داشتن یک کاتالوگ دیجیتال، به روز رسانی اطلاعات محصول، تصاویر، قیمت ها یا هر چیز دیگری که نیاز به تغییر دارید، ساده، آسان، سریع و مهمتر از همه در زمان واقعی قابل انجام خواهد بود. می توانید به روز رسانی ها را به صورت الکترونیکی انجام دهید و کاتالوگ الکترونیکی شما فوراً به روز می شود و برای به روز رسانی کاتالوگ نیازی نیست تا چاپ بعدی منتظر بمانید!

3 7
3 7

کاهش هزینه های مدیریت، چاپ و توزیع

این یک واقعیت شناخته شده است که چاپ کاتالوگ می تواند هزینه های مکرری را به همراه داشته باشد. همچنین، شما باید همه این کاتالوگ های محصولات را بین مشتریان خود توزیع کنید که شامل هزینه حمل و نقل نیز می شود. علاوه بر این، تیم مدیریت شما باید زمانی را صرف کنند تا قبل از چاپ کاتالوگ، همه چیز را سازماندهی کرده و از کامل بودن اطلاعات کاتالوگ اطمینان حاصل کنند.

بنابراین، استفاده از کاتالوگ دیجیتال می تواند به شما کمک کند زمان و هزینه از دست رفته را یکبار برای همیشه حذف کنید. هنگامی که یک کاتالوگ دیجیتال آنلاین راه اندازی کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به صورت دیجیتالی برای مشتریان خود ارسال کنید. طراحی یک کاتالوگ دیجیتال نه تنها باعث صرفه جویی زیادی در هزینه می شود، بلکه در زمان شما نیز صرفه جویی می کند، زیرا اکنون می توانید در عرض چند دقیقه یا حتی چند ثانیه، این کاتالوگ را به روز رسانی کنید و بلافاصله مشتریان خود را از به روز رسانی جدید مطلع نمایید.

 

نشان دادن سطح دیگری از حرفه ای بودن به مشتریان

هنگامی که یک تیم فروش دارید که از کاتالوگ های الکترونیکی برای مشتریان استفاده می کند، تأثیری پویا و حرفه ای برای مشتریان خود ایجاد می کنید. اینکار نشان می دهد که شما  دارای کسب و کاری هستید که به خوبی سازماندهی شده و علاقه مند هستید به روز ترین داده ها را در دسترس مشتریان خود قرار دهید. این امر باعث ایجاد اعتماد و اطمینان از سوی مشتریان نسبت به کسب و کار شما می شود و یک رابطه قوی ایجاد می کند.

 

قابلیت یکپارچه شدن با تجارت الکترونیک

ادغام کاتالوگ الکترونیکی با تجارت الکترونیکی سطح کاملا جدیدی از حرفه ای بودن و راحتی را برای مشتریان قبلی و مشتریان احتمالی فراهم می کند. فروشگاه آنلاین شما با تلاش بسیار کم، می تواند در افزایش فروش نقش بسیار مهمی داشته باشد و از آنجایی که مشتریان و بازدیدکنندگان به کاتالوگ کاملا آنلاین شما دسترسی دارند، می توانند محصولات را به سبد خرید خود اضافه کرده و خرید کنند.

 

فراهم کردن امکان جمع آوری داده های کلیدی مشتری

توانایی جمع ‌آوری داده ‌های دقیق از مشتریان برای درک اینکه چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کارساز نیست، کلیدی است. همه کمپین های بازاریابی آنلاین شما اکنون قابل نظارت هستند و داده های دقیق و هدفمندی از مشتریان را می توان جمع آوری کرد.

از این طریق، می توانید با بازاریابی مجدد برای مشتریانی که محصولات خاصی را در کاتالوگ شما مشاهده می کنند اما خرید نمی کنند، در تصمیم گیری خرید یا بازگشت دوباره به صفحه محصول به آنها کمک کنید.

با استفاده از ابزارهای تحلیلی که در دسترس است، می توانید بررسی کنید که هر کاربر چه مدت برای مشاهده هر صفحه محصول صرف کرده است، چگونه با محتوای شما تعامل داشته است، چه بخش هایی توجه آنها را جلب کرده است، در مجموع چند کاربر از کاتالوگ شما بازدید کرده اند و موارد دیگر.

 

مقیاس پذیر بودن راحت و سریع

طراحی یک کاتالوگ دیجیتال تضمین می کند که با رشد و گسترش کسب و کار، می توانید اندازه کاتالوگ آنلاین خود را بدون نگرانی در مورد هزینه و نگهداری افزایش دهید. به روز رسانی این مدل از کاتالوگ ها سریع، آسان بوده و هزینه بسیار کمی دارد.

همچنین می‌توانید کاتالوگ خود را به دسته ‌ها و زیر مجموعه‌ هایی تقسیم کنید که به مشتریان امکان می‌ دهد تا محصولات شما را بسیار راحت ‌تر جستجو کنند. در واقع، مهم نیست که تجارت شما چقدر بزرگ می شود، مقیاس گذاری آن با کاتالوگ الکترونیکی بسیار آسان تر خواهد بود.

 

ارائه جستجوی سریع و هوشمند محصولات و خدمات

کاتالوگ های دیجیتال برای یافتن سریع محصولات عالی هستند. با عملکرد جستجوی هوشمند، می ‌توانید یک کلمه کلیدی، نام محصول یا کد محصول را تایپ کنید و در کسری از زمان، محصول مورد نظر نمایش داده می ‌شود. جستجوی هوشمند یکی از مهمترین مزایایی است که طراحی کاتالوگ هوشمند به کسب و کارها و مشتریان آنها ارائه می دهد.

 

ایجاد برتری در کسب و کار شما نسبت به رقبا

همه مزایایی که فهرست کردیم به طور مساوی در رسیدن به یک هدف مشترک؛ اینکه کسب و کار شما نسبت به رقبای شما جلو بیفتد، کمک می کنند. کاتالوگ های الکترونیکی به کسب و کار شما نسبت به رقبایی که هنوز دیجیتال نشده اند مزیت مستقیمی می دهد.

یک کاتالوگ دیجیتال کسب و کار شما را به مخاطبان وسیع تری معرفی می کند و فرصتی برای جذب مشتریان جدید به صورت آنلاین فراهم خواهد کرد. شما می توانید چند استراتژی بازاریابی آنلاین عالی را اجرا کنید تا ارزش بیشتری به کسب و کار خود بیافزایید و در نهایت رقبای خود را پشت سر بگذارید.

 

ساخت کاتالوگ هوشمند

اگر شما نیز به فکر ساخت کاتالوگ هوشمند هستید و می خواهید چند نمونه طراحی کاتالوگ هوشمند را از نزدیک ببینید تا راحتتر تصمیم نهایی خود را بگیرید، بهترین پیشنهاد این است که همین حالا با شرکت بهین آوا ارتباط برقرار کنید تا کارشناسان متخصص در تیم بهین آوا بهترین راهنمایی را در این زمینه به شما ارائه دهند.

 

حرف آخر

به جرات می توان گفت که کاتالوگ های الکترونیکی، به دلایل مختلف، بهترین جایگزین برای کاتالوگ های چاپی و فیزیکی قدیمی هستند. چراکه تحول دیجیتال اکنون در دنیای ما شتاب گرفته و کاتالوگ های دیجیتال اینجا هستند تا به کسب و کارها کمک کنند تا هزینه ها را کاهش دهند، فرآیندهای تجاری خود را ساده تر کنند، فروش را افزایش دهند، و با استفاده از فناوری جدید مزیت های بی شماری را برای کسب و کار خود ایحاد کنند.