اهمیت کلمه کلیدی در سئو و کمپین گوگل ادز

کلمه کلیدی

تو گذر زمان همیشه صحبت کردن باعث پیشرفت بشریت شده، همین مورد برای تمامی کسب و کارها صدق می‌کنه و سئو و کمپین گوگل ادز با کمک همین صحبت کردن و استفاده درست از کلمات می‌تونن دنیای خرید و فروش رو متحول کنن. عوامل زیادی توی بهتر شدن سئو و کمپین گوگل ادز تاثیر دارن، کلمه کلیدی یکی از موردهایی هست که افراد با تجربه توی دیجیتال مارکتینگ همیشه به اون تاکید داشتن.

در واقع اهمیت این مورد برای سایت رو میشه مثل آب و غذا برای انسان توصیف کرد، پس وقتی سرمایه گذاری‌های لازم رو برای وب سایت‌تون انجام می‌دید باید بدونید که از چه کلماتی باید استفاده کنید. در غیر اینصورت به جز هدر دادن سرمایه‌تون کار دیگه‌ای انجام ندادید. این مقاله به دو بخش کلمه کلیدی توی سئو و کلمات کلیدی توی گوگل ادز تقسیم میشه. پس می‌خوایم تو این مقاله نکات مهم در مورد کلمه کلیدی رو با شما در میان بزاریم، اگه شما هم تو حوزه تبلیغات آنلاین تازه وارد هستید حتما تا آخرش با ما باشید.

کلمه کلیدی

کلمه کلیدی چیه؟

فرد می‌خواد تو بخش سئو و گوگل ادز کار کنه و تو قدم اول نیازه که کلمات کلیدی خودشو رو تعیین کنه. خوب باید اول بگیم که اصلا کلمه کلیدی چیه؟ به نظرم این مفهوم رو میشه تو یه جمله گفت، کلمات کلیدی به عبارت‌هایی میگن که شما به عنوان تبلیغ کننده از اونها برای معرفی محصول یا خدمات‌تون برای جذب مخاطب استفاده می‌کنید.

خوب بزارید از همین بهین آوا مثال بزنیم فرض کنید شما فعالیت خودتون رو توی کمپین گوگل ادز بهین آوا انجام می‌دید، مثلا عبارت بهترین کمپین گوگل ادز می‌تونه کلمه کلیدی تبلیغات شما باشه. انتخاب درست کلمات کلیدی مثل یه قمار می‌مونه اگه انتخاب شما مطابق میل مخاطبان و گوگل باشه بردید و اگه باعث سقوط‌ صفحه‌اتون بشه باختید.

انواع کلمه کلیدی برای گوگل ادز

یکی از اشتباهاتی که افراد انجام میدن میشه به این مورد اشاره کرد که بدون اینکه به انواع کلمه کلیدی دقت کنن، هر نوع کلمه‌ای رو برای تبلیغات گوگل ادز و سئو خودشون استفاده می‌کنن. این مسئله در عین مهم بودنش خیلی هم ساده هست، مثلا شما کلمات کلیدی خودتون رو تحقیق و از بین بهترین‌ها انتخاب کردید. وقتی که می‌خواید کمپین خودتون رو راه‌اندازی کنید، گوگل ادز از شما می‌خواد تا نوع هر کلمه رو هم مشخص کنید. در واقع برای انتخاب کلمات کلیدی یه سری قانون‌هایی رو باید در نظر بگیرید که قبلش با انواع کلمات کلیدی بهتره که آشنا بشید. انواع کلمه کلیدی به صورت زیر می‌تونه باشه.

کلمه کلیدی

مطابقت کامل

اولین مورد که میشه بهش اشاره کرد، به مطابقت کامل شناخته میشه اسم دیگه‌اش Exact Match هست و یکی از حساس‌ترین نوع کلمات کلیدی محسوب میشه. وقتی که کاربر همون کلمه کلیدی مورد نظر رو جستجو می‌کنه، مطابقت کامل اتفاق می‌افته. یکی از موارد سخت‌گیرانه تو حوزه گوگل ادز یا سئو همین مطابقت کامل هست. چون عبارت جستجو شده باید تطابق کامل با عبارت کلیدی داشته باشه، حتی ممکنه که شما ترتیبی که این نوع کلمه کلیدی داره رو رعایت نکرده باشین در این صورت هم تبلیغ شما نمایش داده نمیشه.

تطبیق گسترده

اگه به دنبال بیشترین میزان ورودی هستید، می‌تونید از گزینه تطبیق گسترده استفاده کنید. همونطور که از اسمش مشخص هست این دسته از کلمات کلیدی به طور گسترده قابل مشاهده هستن. با این حال این نکته رو هم از یاد نبرید که هر ورودی به معنای هدفمندیش نیست. در واقع این اهمیت نداره که کاربر عبارت کلیدی رو به چه شکلی جستجو کرده، چون که تبلیغات شما به هر حال نمایش داده میشن. مثلا فرض کنید که کلمه کلیدی شما ارتباط گوگل ادز و سئو به هم هستن، اگه کاربر عبارت گوگل ادز چیه؟ یا هر عبارت مرتبط دیگر رو جستجو کنه با تبلیغات شما مواجه میشه.

کلمات کلیدی دقیق

کلمه کلیدی دقیق از محدودترین انواع کلمه کلیدی محسوب میشه. در صورت استفاده از این گزینه تبلیغ شما تنها در صورتی به کاربران قابل نمایشه که عبارت جستجویی اونها دقیقا منطبق به کلمه کلیدی شما باشه. این مورد دقیقا در مقابل تطبیق گسترده قرار داره، درسته ترافیک ورودی سایت شما کاهش پیدا می‌کنه ولی خیالتون راحته که روی کلمه هدفمند ورودی می‌گیرید و پرداخت به ازای هر کلیک‌تون افزایش پیدا می‌کنه.

تطبیق عبارت

وقتی که کاربر از کلمه کلیدی استفاده کنه و کلمه‌های دیگه‌ای قبل و بعدش به کار بره، تطبیق عبارت اتفاق افتاده. مثلا شما موبایل a12 رو هدف‌تون قرار دادین، تبلیغ شما وقتی که فرد عبارت‌هایی مثل خرید موبایل a12، قیمت موبایل a12 و … جستجو می‌کنه هم قابل مشاهده هست. اگه زبان شما فارسی باشه توی این حالت ترتیب کلمه کلیدی فرقی نداره و در هر حالتی تبلیغات شما دیده میشه. بیشتر مخاطبین از این نوع کلمه کلیدی استفاده می‌کنن.

کلمات منفی

اگه تو نگاه اول تیتر رو ببینید شاید با خودتون بگید که خوب کلمات منفی به چه درد ما می‌خورن؟ گاهی وقتا نمایش تبلیغ برای بعضی از عبارت‌ها به وجهه کسب و کار شما لطمه وارد می‌کنه. از طرفی این سری از کلمات به شما کمک می‌کنه تا از شر کلمات نامربوط خلاص بشید. نحوه کار باهاش هم خیلی ساده‌اس اگه negative keywords به کمپین یا سئو اضافه کنید، در واقع به ربات‌های گوگل می‌گید که تبلیغ شما رو برای عبارت‌های جستجو شده‌ی حاوی این کلمات نمایش نده.

کلمه کلیدی

کلمات کلیدی تو سئو به چند نوع تقسیم میشن؟

سئو یکی از عناصری هست که نقش بسیار مهمی در جلب ترافیک وب سایت و افزایش رتبه آن در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو داره. تا اینجا هر صحبتی داشتیم در مورد تاثیر کلمه کلیدی روی گوگل ادز بوده ولی سئو از دانش دیجیتال مارکتینگ هست که نمیشه وجود اونو نادیده گرفت. به علاوه دسته بندی کلمات کلیدی تو بخش سئو بیشتر هم هست. در نتیجه با کمک کلمات کلیدی می‌تونیم بهبودی قابل توجهی رو توی صفحه‌امون داشته باشیم.

اگه بخوایم خیلی کلی این نوع کلمات رو دسته بندی کنیم، اولین مورد User Intent نام داره که به معنی قصد و نیت کاربر از جستجو تو اینترنت هست. این مورد خودش به سه دسته Informational، Transactional و Navigational تقسیم میشه. مورد بعدی کلمات کلیدی براساس Search volume هست که معیار این تقسیم بندی تعداد جستجوی کلمات کلیدی توسط کاربرانه. باز اینم به کلمات کلیدی اصلی، کلمه کلیدی عبارتی و کلمات طولانی تقسیم میشه. این مدل معرفی یه جور کلی گویی هست ولی کسایی که می‌خوان تو حوزه سئو به خوبی کلمات رو بشناسن نیاز به این دارن که بیشتر با این سری از کلمات آشنا بشن. پس انواع کلمات کلیدی تو سئو به صورت زیر هستند.

کلمات کلیدی Customer-Definin

همونطور که خیلی از شما می‌دونید کلمه Customer به معنی مشتری هست. خوب این سری از کلمات کلیدی هم به این بخش اشاره دارن و واژه‌هایی هستند که مخاطبان یا مشتریان شما به وسیله اونها خودشون رو معرفی می‌کنن. دلیل انتخاب این دسته اینکه شما با کمک اونها می‌تونید مخاطبان اصلی خودتون رو یا افرادی که با کسب و کار شما در ارتباط هستن رو پیدا کنید. مثلا اگه شما لوازم آرایشی و پوستی در سایت خود دارید، به طور معمول بخشی زیادی از مخاطبان شما آرایشگرها، فروشنده‌ لوازم آرایشی و … هستن و به راحتی با کمک سئو و کلمات کلیدی می‌تونید این دسته از مخاطبین خودتون رو پیدا کنید.

کلمات کلیدی Market-Defining

وقتی که معرفی بخش کسب و کارتون به ذهن مخاطب می‌رسه در واقع Market-defining هست. این نوع کلمات دقیقا همون عبارتی هستن که هنگام راه اندازی کمپین سئو به ذهن شما هم می‌رسه. با وجود اینکه این سری از کلمات کلید هستن و رتبه گرفتن از اونها سخته ولی نباید لحظه‌ای ازشون غافل بشید، چون که همون کلماتی هستن که نوع کسب و کار شما رو به مخاطب معرفی می‌کنه.

خوب بزارید یه مثالی براتون بزنم فرض کنید که شما وب سایتی دارین که موضوعش خرید و فروش تو شمال هست. اگه قرار باشه کلمات کلیدی Market-defining برای خودتون آماده کنید، می‌تونید از کلماتی مثل مقرون به صرفه‌ترین ویلا در شمال، خرید مطمئن ویلا در شمال و … به کار ببرید. ممکنه از خودتون بپرسید خوب من که تو حوزه سئو تسلط کافی ندارم چطور می‌تونم این سری از کلمات رو برای خودم انتخاب کنم. مثلا می‌تونید از خودتون سوال‌هایی مثل مخاطبان من با چه کلماتی کسب و کار من رو به هم معرفی می‌کنن؟ یا وب سایت من با چه کلماتی می‌تونه خودش رو بهتر معرفی کنه؟ بپرسید.

کلمات کلیدی Geo Targeting

فکر می‌کنم بیشتر محتواهایی که در مورد کمپین گوگل ادز یا سئو مطالعه کردید به موقعیت جغرافیایی اشاره داشته. این موضوع اینقدر مهمه که تو دسته بندی کلمات کلیدی یه عنوان مخصوص بخش جغرافیایی برای اون اختصاص داده شده. کسایی که کسب و کار محلی دارن این گزینه یه راه حل عالی برای اینکه بتونن به وب سایت خودشون رتبه بدن. استفاده از این کلمات باعث میشه تا ترافیک سایت‌تون افزایش پیدا کنه و مخاطبان واقعی بر روی وب سایت شما رو کلیک کنن.

کلمات کلیدی Competing Company Names

رمز اصلی سئو پیشی گرفتن از رقبا هست به همین خاطر یه دسته از کلمات کلیدی به این حوزه تعلق گرفته، کلمات کلیدی Competing Company Names به شما کمک می‌کنه تا متوجه بشید که رقبای شما تا چه حد در بین مخاطبان محبوب هستن. به علاوه با جستجوی این اسامی شما می‌تونید میزان پیشرفت رقبای خودتون رو هم بفهمید و نکاتی که برای برتریت انجام دادن رو هم شما انجام بدین تا نتیجه بهتری بگیرید.

کلمات کلیدی Product-Defining

شما برای وب سایت تون به یه بخشی نیاز دارید تا محصول شما رو به خوبی معرفی کنه، یعنی عبارت‌هایی که افراد به دنبال اونها می‌گردن. اینجاست که کلمات کلیدی Product-Defining خودی نشون میدن و با کمک اونها افراد می‌تونن مستقیم به هدف مورد نظرشون برسن. این دسته از کلمات یه گزینه عالی هستن و توصیه میشه که حتما ازشون استفاده کنید تا شاهد نتایج بی‌نظیرش باشین.

کلمه کلیدی

کدام نوع از کلمات کلیدی برای ما مناسب‌تر هستند؟

امروزه که دنیا کلن با اینترنت می‌چرخه، کسب و کار شما هم به لطف این نعمت رنگ و بوی دیگه‌ای به خودش گرفته و روی وب سایت‌ها می‌تونید بهترین نتیجه رو دریافت کنید. البته این نکته رو از یاد نبرید که نکات زیادی توی این موفقیت دخیل هستن که کلمات کلیدی یکی از اونها هست.

در واقع انتخاب یه گزینه خوب از کلمات کلیدی حکم مرگ و زندگی رو برای کسب و کار شما داره، بارها شاهد این بودیم که افراد بدون توجه به مناسب بودن کلمه با کسب و کارشون خسارت‌های جبران ناپذیری رو تحمیل شدن. با وجود تنظیمات اولیه همه کلمات شما در حالت Broad Match قرار دارن، پس توصیه میشه حتما این پیش فرض رو بنابر موقعیت کسب و کارتون عوض کنید. اینکه کدوم کلمه برای شما مناسب هست یا ن؟ بحث خیلی وسیعی داره که بهتره با یه تیم مشاوره مثل بهین آوا مشورت کنید.

ویژگی‌های کلمه کلیدی خوب

تو دنیای اینترنت و به خصوص در حوزه بهینه سازی موتورهای جستجو، استفاده از کلمه کلیدی مناسب و موثر خیلی اهمیت داره. با کمک کلمات کلیدی در جستجوی گوگل و سایر موتورها بالاترین رتبه و بیشترین ترافیک برای خودتون جذب می‌کنید. با وجود انواع کلمات کلیدی، به نظر شما کلمه کلیدی چه ویژگی‌هایی می‌تونه داشته باشه؟ ارتباط با محتوای مطلب، جذابیت و جلب توجه، محتوای مناسب، قابلیت شناسایی و تعداد استفاده مجاز از نکات مثبت کلمات کلیدی مناسب هر متن محسوب میشن.

کیفیت ترافیک کلمات کلیدی در گوگل ادز چقدر مهم هستن؟

اگه بخوایم میزان موفقیت و شکست یه کلمه کلیدی رو بررسی کنیم از میزان ترافیکی که می‌تونن جذب کنن، استفاده می‌کنیم. در واقع ترافیک کلمات کلیدی به این معنی که آیا کاربرانی که بر روی تبلیغات شما کلیک کردن، واقعا به محتوای شما علاقه مند هستند یا ن؟ اگه ترافیک کلمات کلیدی شما باعث افزایش نرخ کلیک، کاهش نرخ پرش و افزایش زمان بازدید بشه. این نشون دهنده اینکه تبلیغات شما برای مخاطبین‌تون جذاب هست. بنابراین، بهبود کیفیت ترافیک کلمات کلیدی در گوگل ادز می‌تونه منجر به افزایش تبلیغات موثر، کاهش هزینه‌ها و افزایش بازده سرمایه‌گذاری (ROI) بشه.

چطور مناسب‌ترین کلمه کلیدی رو پیدا کنیم؟

احتمالا تا اینجای مقاله که رسیدین این سوال براتون پیش اومده که چطور مناسب‌ترین کلمه کلیدی رو پیدا کنیم؟ برای پیدا کردن مناسب‌ترین کلمه کلیدی، ابتدا باید تحقیقاتی در مورد موضوع و صنعت مربوطه انجام بدید. یه سری ابزارهایی وجود داره که می‌تونه تو حوزه به شما کمک کنه که به شرح زیر هستند.

کلمه کلیدی

  1. کیورد پلنر: خوب تو بخش گوگل ادز اول از همه کیورد پلنر یه گزینه خوب محسوب میشه. برای اینکه با کیورد پلنر کار کنید اول از همه باید روی Discover new keywords کلیک کنید و بعدش کلمات کلیدی مورد نظرتون رو وارد کنید. پس از انتخاب Persian به عنوان زبان و All locations رو به عنوان موقعیت مکانی، Get Results رو انتخاب کنید.کلمه کلیدی

    کلمه کلیدی

  2. KWFinder: مورد بعدی KWFinder نام داره، با هر اکانت می‌تونید تا ۱۰ روز از این ابزار به صورت رایگان استفاده کنید و بعد از اون مبلغ مشخصی رو هر ماه پرداخت کنید. اول از همه باید روی Start 10-day FREE trial کلیک کنید و بعدش یه اکانت برای خودتون بسازید. بعد از اینکه این کار رو کردید این ابزار به شما اجازه می‌دهد کلمه‌های کلیدی خود را بر اساس یک کلمه کلیدی یا یک دامنه پیدا کنید. برای شروع، ابتدا یک کلمه کلیدی در کادری که در تصویر مشخص شده است، وارد کنید و سپس روی «Find keywords» کلیک کنید. این ابزار اطلاعات مختلفی مثل حجم جست‌وجو، متوسط قیمت هر کلیک و سختی هر کلمه کلیدی (میزان رقابت) در اختیارتون قرار میده.
  3. Moz Keyword Explorer: خوب بریم سراغ سئو، اول از همه Moz Keyword Explorer رو می‌گیم چون کم‌تر کسی تو حوزه این ابزار رو نشناسه. برای شروع، کلمه‌ی کلیدی خودتون رو در کادری که در تصویر مشخص شده، وارد کنید و روی «Analyze» کلیک کنید و بعد از اون کلمه مناسب‌تون رو می‌تونید پیدا کنید.کلمه کلیدی

    کلمه کلیدی

  4. Semrush: استفاده ازش رایگان نیست، ولی می‌تونید بدون پرداخت هزینه تا ۷ روز استفاده کنید. روی «Sign Up»کلیک کنید تا یک اکانت بسازید. پس از آن، روی گزینه‌ی «Skip Trial» کلیک کنید تا به مرحله‌ی بعد بروید. در این مرحله، شما باید هدفتان را مشخص کنید؛ بنابراین گزینه‌ «Advertising» را انتخاب کنید. در سمت چپ تصویر، روی گزینه «Keyword Magic Tool» کلیک کنید. در این مرحله، شما باید کلمه کلیدی یا آدرس وب‌سایتی را در کادر مشخص‌شده وارد کنید و سپس روی «Search» کلیک کنید.

آیا می‌توان یک کلمه را به چند نوع مختلف هدف قرار داد؟

بعضی از کلمات هستن که کارایی بالایی تو گوگل ادز یا سئو دارن و بعضی از افراد می‌خوان که از یک کلمه رو برای چند نوع مختلف استفاده کنن. با استفاده از کلمات کلیدی متفاوت می‌تونید به صورت هدفمندتر و کارآمدتر به مخاطبین مورد نظر شما دسترسی داشته باشین. مثلا فرض کنید کلمه موبایل رو به عنوان کلمه کلیدی انتخاب کردید، اما می‌تونید این کلمه رو به صورت متفاوتی هدف قرار بدید. این سری از کلمات مشابه مثل موبایل هوشمند، قیمت موبایل، موبایل اندروید و … هست. با این کار می‌تونید، به دقت بیشتری به نیازهای و تفکرات‌ کاربر پاسخ بدید.

در آخر میشه گفت که استفاده از کلمه کلیدی مناسب و بهینه در سئو و کمپین گوگل ادز امری بسیار حیاتی و اساسی هست.

حالا که با نقش این دسته از کلمات آشنا شدین می‌تونید بهترین بهره‌وری رو تو گوگل ادز و سئو داشته باشین. تخصص و تجربه تیم مدیریت تبلیغات و بهینه‌سازی گوگل ادز تیم بهین آوا، در ایران باعث شده تا در مدت زمان کوتاه‌تری مخاطبان به نتایج عالی برسن. تسلط به محدودیت‌های تحریمی در ایران هم موضوع مهمی محسوب میشه. توانایی مدیریت و پیش‌بینی محدودیت‌های تحریمی در استفاده از خدمات گوگل ادز برای ایرانی‌ها اهمیت داره.

ارائه گزارش‌های دقیق و پشتیبانی موثر در طول کمپین می‌تونه تجربه شما را بهبود ببخشه. ارزیابی هزینه‌ها و بازدهی در مقایسه با سایر شرکت‌ها هم اهمیت داره که بهین آوا به خوبی از عهده آن براومده. پس توصیه می‌شه تا برای آموزش گوگل ادز سایت بهین آوا را از دست ندید.

برای مشاوره در زمینه خدمات گوگل ادز یا سئو و حتی طراحی سایت با ما در شرکت بهین آوا تماس بگیر. کارشناسان ما بهترین راهنمای شما هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *