10 ترفند که شما را به یک فروشنده حرفه ای تبدیل می کند

10 ترفند که شمارا به یک فروشنده خوب و حرفه ای تبدیل می کند

برخلاف تصور بسیاری از افراد، فروشنده بودن نیازمند آموزش و خلاقیت ذاتی است. شما باید در عین حال روانشناس باشید، فن بیان داشته باشید، متقاعد سازی بدانید و برای فروش بر اساس نیاز افراد تلاش کنید. به همین دلیل تخصص و دانش در این حوزه اهمیت ویژه‌ای دارد. برای آن‌که بدانیم چگونه فروشنده خوبی باشیم، لازم است تا اطلاعاتی در این زمینه کسب کنیم. متخصصین این حوزه در بهین آوا، با کشف 10 ترفند مهم برای تبدیل شدن به یک فروشنده خوب، این مقاله را آماده کرده‌اند.

اگر سوال شما نیز چنین است که چگونه فروشنده خوبی باشیم، تا پایان همراه ما باشید تا روش‌های تبدیل شدن به فروشنده خوب را بدانید.

ویژگی فروشنده خوب چیست؟

قبل از آن‌که بدانید ” چگونه فروشنده خوبی باشیم” بهتر است بدانید که فروشنده خوب چه ویژگی‌هایی دارد. معمولا برترین فروشنده‌ها خلاق هستند. آن ها با اطلاع از جزییات و نیازهای مشتریان تلاش می‌کنند تا ارتباط موثری برقرار کنند. هوش بالا و برقراری ارتباط متناسب با سن و سال و نیازهای مشتری یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که در فروشنده‌های حرفه‌ای دیده می‌شود. ارتباط مثبت و انرژی مضاعف در بیشتر این افراد دیده می‌شود. شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، فروشنده های حرفه ای معمولا به شدت آگاه هستند و متناسب با شرایط لحظه‌ای تصمیم گیری می‌کنند. همین پویایی می‌تواند رمز موفقیت بسیاری از آن‌ها باشد.

چگونه فروشنده خوبی باشیم؟

اگر قصد دارید در شغل فروشندگی روز به روز بهتر از قبل رفتار کنید، باید خودتان را آپدیت کنید. آموختن یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که فروشنده‌های موفق انجام می دهند. اگر می‌خواهید هر روز ابعاد جدیدی از رشد را تجربه کنید، هیچ راهی غیر از یادگیری و تمرین وجود ندارد. برای بهبود فن بیان و برخورد روزانه‌تان با مشتر‌ی‌ها، باید حتما تلاش کنید تا بهترین نوع برخورد را پیدا کنید. برای این کار جلوی آینه تمرین کنید و کتاب بخوانید! سعی کنید با مطالعه زندگی نامه برترین فروشنده‌ها و استفاده از تجربیات آن‌ها بیشتر و بیشتر از قبل پیش‌روی کنید. معمولا برای آن‌که بدانید چگونه فروشنده خوبی باشیم، باید حتما قوانین و دانش تخصصی را بیاموزید. اگر نمی‌دانید چطور و از کجا آغاز کنید، بهین آوا با در اختیار داشتن متخصصین این حوزه می‌تواند راهنمای شما باشد. برای آگاهی بیشتر شماره تماس‌تان را در کادر پایین وارد کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

10 ترفند که شمارا به یک فروشنده حرفه ای تبدیل می کند

بیشتر بخوانید : رزرو تیم فروش آماده به کار حرفه ای

10 ترفند تبدیل شدن به فروشنده خوب

همان طور که از ابتدا گفتیم، برای آنکه بدانید چگونه فروشنده خوبی باشیم، لازم است تا بیاموزید. یادگیری ترفندهای مختلف و کلیدی که حاصل تجربیات متخصصین این حوزه است، به شما کمک می‌کند تا هر روز پیشرفت کنید و از یک فروشنده آماتور به یک فروشنده حرفه‌ای با گردش مالی بالا تبدیل شوید. یادتان باشد که نقطه شروع هیچ اهمیتی ندارد و آن‌چه مهم است، توانمندی در تقویت آگاهی و تسلیم نشدن است. در ادامه به 10 ترفند مهم در این خصوص می‌پردازیم.

1-ارزش خلق کنید

یکی از راه‌های برقراری ارتباط موثر با مشتری، ارزش آفرینی است. شما باید حتما برای متقاعدسازی مشتری و ایجاد انگیزه خرید تلاش کنید تا ارزشی را در او زنده کنید. وقتی مشتری احساس کند خدمات یا محصولات شما ارزشی به او اضافه می‌کند یا ارزش پرداخت هزینه دارد، قطعا از آن به عنوان یک خرید موفق استقبال می‌کنند. اما در صورتی که عملکرد شما و نحوه پرزنت کردن محصول یا خدمات به گونه‌ای باشد که هیچ ارزشی ندارد یا محصول روی دست شما مانده است، قطعا مشتری نیز احساس ناخوش آیندی خواهد داشت و تحت هیچ شرایطی برای خرید آن اقدام نمی‌کند.

2-گفتگوی یونیک ترتیب دهید

چگونگی برقراری ارتباط با مشتری می‌تواند تعیین کند که آینده ارتباط شما چطور است و میزان فروش‌ و موفقیت‌تان در شغل فروشنده حرفه ای تا چه میزان خواهد بود. به همین دلیل شما باید نحوه گفتگوی خودتان با مشتری را تصور کنید، کلمات و عبارات مناسب را انتخاب کنید و گفتگویی یونیک ترتیب دهید. یادتان باشد که استفاده از جملات تکراری و رایج بین فروشنده های آماتور می‌تواند شما را در سطح آن‌ها پایین بکشد. پس سعی کنید خلاقانه و متناسب با محیط و نوع مشتریان از الفاظ مناسبی استفاده کنید. یادتان باشد که توجه به این موضوع می‌تواند در میزان فروش شما و موفقیت آن اثرگذاری مستقیمی داشته باشد.

3-مشتریان‌تان را بشناسید

شما تنها زمانی می‌توانید در بحث فروش موفق عمل کنید که مشتریان‌تان را بشناسید. ارزیابی دقیق نیازهای مشتریان، نوع نگاه آن‌ها به زندگی و دغدغه‌های روزمره، بخش مهمی است این موضوع است. درک رنج سنی مشتریان و لحن یا ادبیات گفتگوی آن‌ها نیز، موضوع مهمی است که باید پس از بررسی پرسونای مخاطبان به آن دست پیدا کنید. با شناخت دقیق مشتریان‌تان می‌توانید خیلی آگاهانه در خصوص آن ها صحبت کنید، نیازهای آن‌ها را بیان کنید و راه حل‌های پیشنهادی‌تان را مطابق با محصول یا خدمات قابل ارائه بیان کنید. این توجه آگاهانه زمینه ساز این است که ” چگونه فروشنده خوبی باشیم!”

4-صمیمیت در عین احترام

انسان‌ها همگی از صمیمیت و احساس نزدیکی لذت نمی‌برند، به همین دلیل نمی‌توان ادعا کرد که صمیمی شدن با همه مشتریان جوابگو است! بلکه شما باید با درنظر گرفتن احترام متقابل رفتار کنید و چاشنی صمیمیت را اضافه نمایید. به این ترتیب شانسی دارید تا پاسخ‌دهی مشتری را بسنجید و متناسب با نحوه پاسخ گویی مشتری، میزان صمیمیت را تنظیم کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا خیلی راحت وارد حیطه امن مشتری شوید و هیچ ری اکشن ناخوش آیندی را تجربه نکنید. توجه به این موضوع می‌تواند نقطه‌ای برای یک شروع حرفه‌ای باشد. اگر دغدغه دارید که چگونه فروشنده خوبی باشیم، حتما به موضوع صمیمیت و حد فاصل آن با یک برخورد غیرمحترمانه و به قول معروف “پسر خانه شدن” درک کنید!

5-پاسخگو و مسئول باشید

هیچ چیز به اندازه آگاهی و مطلع بودن نمی‌تواند شما را تبدیل به یک فروشنده موفق کند. زمانی که مشتری در تلاش است تا خودش را متقاعد کند و چیزی از شما بخرد، سوالات مختلفی در ذهن او شکل می‌گیرد که شما به عنوان فروشنده موظف هستید آن را پاسخ دهید. عدم آگاهی شما می‌تواند زمینه ساز انصراف مشتری از خرید شود. پس حتما در این خصوص هوشیارانه عمل کنید و پاسخ سوالات مشتری را با دقت، صادقانه و شمرده بدهید. توجه به این نکته داشته باشید که اطلاعات شما باید به روز، صادقانه و واقعی باشد. هر گونه ارائه اطلاعات اشتباه، اغراق شده می‌تواند ذهنیت مشتری را نسبت به شما و برندی که نماینده فروش آن هستید، خراب کند. به همین دلیل ارائه اطلاعات مسئولانه ضروری است. حتی اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید، از مشتری اجازه بگیرید تا آن را از طریق مسئولین بالا دستی پیگیری کنید. قطعا مشتری این رفتار حرفه‌ای و مسئولانه شما را درک می‌کند.

10 ترفند که شمارا به یک فروشنده حرفه ای تبدیل می کند

6-خوب گوش کنید

اشتباه رایج در بسیاری از فروشنده ها، صحبت‌های پشت سرهم و یکسان است! متاسفانه در بسیاری از کلاس‌ها و ورکشاپ‌های فروش، توصیه می‌شود که مکرر صحبت کنید و اجازه فکر کردن یا تصمیم گیری به مشتری ندهید. اما چنین اقدامی به شدت اشتباه است. شما باید خیلی آرام و متین به صحبت‌های خریدار گوش کنید، پاسخ سوالات را شمرده بیان کنید و برای ارائه نظرات‌تان کمی خود دار باشید. زمانی که مشتری در حال صحبت کردن است، شما باید فقط گوش کنید و هیچ اظهار نظری نداشته باشید. این کار ضمن احترام به مشتری، احساس ارزشمندی نیز القا می‌کند و مشتری برای خرید محصول یا خدمات شما تلاش بیشتری خواهد کرد.

7-تجربه موفق خلق کنید

اگر می‌خواهید بدانید که تجربه موفقیت آمیزی داشته باشید و پاسخ این سوال را بدانید که چگونه فروشنده خوبی باشیم، لازم است همه تمرکزتان را بر روی تجربه موفق مشتری معطوف کنید. با این اقدام می‌توانید خیلی راحت در ذهن او بمانید و فرصت خرید را برای دفعات بعدی نگهدارید. همیشه فروش نشانه موفقیت یک فروشنده نیست. زمانی که شانس بالایی داشته باشید تا برند خودتان را در ذهن مشتری جایگاه عالی معرفی کنید و اولویت فروش خلق کنید، می‌توان گفت که در کارتان به موفقیت حرفه‌ای دست پیدا کرده‌اید. چرا که تجربه موفق می‌تواند خریدهای بعدی را رقم بزند و از مشتری شما، یک مشتری دائمی وفادار بسازد.

8-تکنیک‌های فروش را بیاموزید

به روز بودن اطلاعات یک فروشنده اصلی‌ترین روشی است که می‌تواند منجر به خلق موفقیت در خرید محصول شود. زمانی که فروشنده مطابق با علم روز اطلاعات کسب می کند و تکنیک‌های ارائه شده دراین حوزه را می‌آموزد، شانس بالایی وجود دارد که فروش موفقیت آمیزی را رقم بزند. به همین دلیل بهین آوا با توجه به سال‌ها عملکرد حرفه‌ای در حوزه بازاریابی دیجیتال و فروش، توصیه می‌کند تا این تکنیک‌ها را بیاموزید و مطابق با علم روز پیش روید. برای آگاهی از جزییات آموزش متخصصین فروش می‌توانید شماره تماس‌تان را در کادر پایین وارد کرده و منتظر تماس کارشناسان بهین آوا باشید.

9-سنجیده عمل کنید

اقدامات هیجانی و بدون فکر می‌تواند مشتری شما را برای همیشه از خرید منصرف کند. به همین دلیل باید مهارت خودتان در کنترل عملکرد را بالا ببرید. سلف کنترل بهترین راه‌کاری است که می‌تواند رفتار شما را سنجیده‌تر کند و راه را برای بهبود عملکردتان باز کند. برای عملکرد سنجیده کافی است کمی فکر کنید و اصول حرفه‌ای برای خودتان تدوین کنید. پیروی کردن از این جزییات می‌تواند به بهترین شکل در موفقیت شما موثر باشد. پس تلاش کنید تا همین روند را در تمام اقدامات‌تان با مشتری پیش بگیرید.

10-پیشنهادات ویژه ارائه کنید

زمانی که پیشنهادات شما خلاقانه و روانشناسانه باشد، مشتری توان مقابله با آن را ندارد. برای مثال وقتی آفر محدودی را اعلام می‌کنید مشتری چاره‌ای ندارد تا در مقابل وسوسه خرید یا از دست دادن آفر ویژه شما یکی را انتخاب کند. به همین دلیل باید بر روی این موضوع کار کنید و برای ارائه آفرهای هیجان انگیز از مسئولین مربوطه کسب تکلیف کنید. به این ترتیب می‌توانید در مکالمه اولیه شانس بالایی برای جلب توجه مشتری و خرید موفقیت آمیز داشته باشید.

سوالات متداول

آیا مهارت ذاتی و اجتماعی بودن برای فروشنده موفق کافی است؟

خیر! هرچند داشتن مهارت برقراری ارتباط مطلوب اهمیت بالایی دارد اما کافی نیست. شما باید با علم به چگونگی خلق نیاز، ارائه پیشنهاد مناسب و چگونگی احترام و گوش دادن به مشتری، عملکرد کلی خوبی ارائه دهید تا فروشنده موفقی باشید.

آیا فروش بیشتر فقط از طریق فروشنده حرفه‌ای امکان پذیر است؟

خیر! در دنیای امروز ما روش های مختلفی برای فروش وجود دارد. استفاده از وب سایت‌های فروشگاهی، تبلیغات بنری و کلیکی، ادز گوگل و فروش تلفنی از روش‌های مختلف بازاریابی و فروش محسوب می‌شود که متخصصین بهین آوا می‌توانند به طور حرفه‌ای تر راهنمای شما باشند.

روش رایج  برای آن که بدانیم چگونه فروشنده خوبی باشیم چیست؟

برای اطلاع جزییات این که چگونه فروشنده خوبی باشیم، کافی است تکنیک‌های آموزش داده شده در بالا را بیاموزید و تمرین کنید! کمک گرفتن از متخصصین این حوزه نیز ایده مناسبی است تا کم کم تبدیل به ستاره‌ شوید

بیشتر بخوانید : فروش تلفنی چیست – صفر تا صد فروش تلفنی

10 ترفند که شمارا به یک فروشنده حرفه ای تبدیل می کند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *